Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Et | Giriş Yap

 

Cinsel soru ve cevaplar -1-

  • Liste: 03 Nisan 2013 15:38

Açıklama

cinsel soru ve cevaplar  -1-

W Birkaç gün sonra rahmim almaç ak (histerektomi). Bu ameliyat sonrasında cinsel yaşantımı normal olarak sürdürebilir miyim?

• Organik açıdan bakıldığında, histerektomi (rahmin tamamen alınması) sonrasında, kadının psikofiziksel dengesini koruması için gereken hormonların üretimi yumurtalıklar tarafından düzenli olarak sürdürüleceği için hiçbir olumsuzluk yaşanmaz.

• Ama bu yeni durumu kabullenmek psikolojik açıdan sorun yaratabilir. Kadınların büyük bölümü, ilk başta, eşlerini kendilerini artık istemeyeceği fikrine kapılır; daha sonra, vücudunun cinsel tepkilerinin eskisi gibi olmayacağına inanır ya da (artık çocuk istemiyor bile olsa) cinsel faaliyetinin sonsuza dek kısır olacağı düşüncesine duygusal olarak katlanamaz. Bunun dışında, rahminin alınmış olması yüzünden yaşlanmasının hızlanacağı şeklinde bir korkuya da kapılabilir.

• Oysa gerçekte, histerektomi cinsel yaşamın sürmesi için hiçbir fiziksel engel yaratmaz. Genital l>ölge hassasiyetini kaybetmediği gibi, orgazm olma yeteneği de kaybolmuş değildir. Ancak, kadının cinsel tepkilerinde değişikliğe neden olabilecek psikolojik etkenler ortaya çıkabilir. Ama, cinsel yaşamdaki sorunların günJük yaşantının her saniyesini etkileyebileceği, yani gerginlik, sı-

kıntı, üzüntü hallerine sebep olabileceği unutulmamalı; mutlaka bu psikolojik durumla mücadele edilmelidir Psikologlar, kadının rahmi olmadan da cinsel yaşamındaki dengeyi koruyabilmesi için basit kurallar belirlemişleniir.

Sorunları aşmak için

■ tik olarak kadın hislerinden ve yeni durumu hakkındaki düşüncelerinden bahsetmelidir. En uygun dinleyici, tüm korkularını güvenle açabileceği eşidir..

■ Ameliyat sonrasında, gerçekleştirmesi ne kadar zor olursa olsun, kadının eşiyle birlikte kısa (ya da mümkün olursa uzun) bir tatile çıkması da önemlidir. Ortamın tamamen değişmesi tüm “olup biteni” unutturacak kadar hoşuna gidebilir.

■ Fiziksel görünümünü kesinlikle ihmal etmemeli, tam tersine, kişisel bakımına büyük özen göstermelidir. Yeni saç modelleri, güzellik seanslan, manikür, solaryum ya da en azından yeni bir giyim tarzı dişiliğini hatırlamasına ve kendini bırakmasını önlemeye yarar.

■ Son olarak, cinsel yaşantısının artık eskisi gibi olmayacağı fikri ameliyattan sonraki altıncı ayda h,l, değiş-mediyse, bir seksoloğa görünmelidir.

15

Hiçbir cinsel ilişkimi sonuna kadar götüremedim. Sanırım vajinamın yapısındaki bir bozukluk yüzünden, cinsel birleşme mümkün olmuyor.

# Söz konusu soruna “vajtrâMiıus” adı verilir: Kadının anatomik oluşumuyla hiç ilgisi olmayan, çok ciddi bir rahatsızlıktır. Vajinal kaslann cinsel birleşme öncesinde

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapın.